اخبارتکنولوژی

پس از گذشت وعده وعید های طولانی: سرانجام از سیستم عامل جدید شرکت مایکروسافت رونمایی شد!!!

 

[padding top=”0″ bottom=”0″ right=”5%” left=”5%”]

سیستم عامل جدید شرکت مایکروسافت

 

ویژگی‌های ویندوز 10X ؛ با جدیدترین سیستم‌عامل مایکروسافت آشنا شوید

در این گزارش تمام اطلاعات مورد نیاز برای شناخت ویندوز جدید مایکروسافت را ارائه می‌دهیم.

 

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، شاید ویندوز ۱۰ ایکس یکی از مهمترین سیستم عامل‌ها برای دستیابی به دنیای محاسبات باشد، به خصوص با توجه به سن رایانه‌های شخصی قابل حمل و لپ‌تاپ‌های موجود که در دنیای فناوری هستند. در واقع رایانه‌های شخصی تاشو قرار است دنیای محاسبات را به دست بگیرند.

مایکروسافت نه تنها دو تلفن تاشو (Surface Neo و Surface Duo) در دنیای فناوری به نام خود ثبت کرده، بلکه یک سیستم عامل نیز تولید کرده است که به چنین دستگاه‌هایی توانایی کار کردن می‌دهد.

ویندوز 10X با کدگذاری Santorini، نسخه آینده ویندوز ۱۰ است که به طور اختصاصی برای تامین قدرت رایانه‌های قابل حمل و لپ‌تاپ‌هایی با صفحه نمایشگر دوگانه طراحی شده است. سیستم عامل چنین دستگاه هایی، مبتنی بر ویندوز خواهد بود. به همین ترتیب، این ویندوز، ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی را به همراه خواهد داشت که سایر نسخه‌هایش از آن‌ها استفاده نمی‌کنند.

اکنون زمان آن رسیده است که همه اطلاعات لازم درباره ویندوز 10X را بدانیم.

تمام اطلاعاتی که برای شناخت ویندوز 10X به آن احتیاچ داریم ؛ جدیدترین سیستم‌عامل مایکروسافت چه ویژگی‌هایی دارد

تاریخ عرضه ویندوز 10X

لنوو و دل کانسپت رایانه تاشو خود رادر CES 2020 به نمایش گذاشتند و ممکن است این دستگاه‌ها را در اواخر سال ۲۰۲۰ عرضه کنند. لنوو بیشتر درباره محصولات جدید خود صحبت کرده، اما ما حتی نمی‌دانیم که آیا قرار است مدل جدیدی از دل مشاهده کنیم یا تنها نمایش کانسپت‌ها کافی بودند. اما مایکروسافت می‌گوید که Surface Neo، تا آخر “تعطیلات ۲۰۲۰” در قفسه فروشگاه‌ها قرار خواهد گرفت.

تمام اطلاعاتی که برای شناخت ویندوز 10X به آن احتیاچ داریم ؛ جدیدترین سیستم‌عامل مایکروسافت چه ویژگی‌هایی دارد

بنابراین منطقی است که ویندوز ۱۰ ایکس قبل از این که این دستگا‌ه‌های تاشو به فروشگاه‌ها برسند، عرضه شود. زیرا شرکای مایکروسافت باید آن را در دستگاه‌های قابل حمل خود آزمایش کنند. همچنین مایکروسافت مطمئنا سیستم عامل خود را زودتر در دسترس توسعه دهندگان قرار می‌دهد تا به آن‌ها زمان بیشتری برای انتقال برنامه‌های خود به اکوسیستم منحصر به فرد ویندوز 10X بدهد. هنوز مایکروسافت زمان دقیق عرضه این محصول را اعلام نکرده است. البته این نوید را می‌دهیم که قرار نیست زیاد منتظر بمانید، زیرا مایکروسافت گفته است که این ویندوز تا پاییز ۲۰۲۰ برای دستگاه‌های منعطف و دارای صفحه نمایش دوگانه آماده خواهد بود.

سازگاری ویندوز 10X

طبق گفته مایکروسافت، ویندوز 10X برای هر دو سرفیس این شرکت و دستگاهی از شرکای تجاری دیگر آن از جمله ایسوس، دل، اچ‌پی و لنوو در دسترس خواهد بود. این همان ویژگی خاص است که مایکروسافت در این زمان مایل به دریافت است.

تمام اطلاعاتی که برای شناخت ویندوز 10X به آن احتیاچ داریم ؛ جدیدترین سیستم‌عامل مایکروسافت چه ویژگی‌هایی دارد

ما هنوز نمی‌دانیم که آیا این سیستم‌عامل در دستگاه‌های دارای نمایشگر دوگانه که تاکنون تولید شده نیز کار می‌کند یا صرفا برای مدل‌های جدید تولید شده است. آنچه ما با اطمینان می‌دانیم این است که ویندوز ۱۰ ایکس در Surface Neo در دسترس خواهد بود. همچنین لنوو تائید کرده است که ThinkPad X1 Fold نیز از این سیستم عامل استفاده خواهد کرد.

برنامه‌ها در ویندوز 10X چگونه کار می‌کنند؟

مهمترین قسمت ویندوز 10X نحوه استفاده برنامه‌ها از صفحات دوگانه Surface Neo است. مایکروسافت می‌گوید توسعه دهندگان برای عملکرد صحیح برنامه‌ها در ویندوز 10X نیازی به انجام کار ویژه‌ای ندارند. صرف نظر از آنچه در آن است، برنامه باید به طور خودکار با حالت‌های یک صفحه یا دو صفحه سازگار شود. مایکروسافت می‌گوید این حتی در مورد برنامه‌های وب و وب سایت‌ها نیز صادق است.

تمام اطلاعاتی که برای شناخت ویندوز 10X به آن احتیاچ داریم ؛ جدیدترین سیستم‌عامل مایکروسافت چه ویژگی‌هایی دارد

گفته می‌شود، مایکروسافت امیدوار است که توسعه دهندگان روش‌های منحصر به فردی را برای استفاده از برنامه‌های خود از دو صفحه و سایر قابلیت‌های منحصر به فرد ویندوز 10X پیدا کنند. این شرکت قبلاً SDK را برای گوشی هوشمند اندرویدی Surface Duo با صفحه نمایش دوگانه منتشر کرده است.

آیا ویندوز ۱۰ ایکس جایگزین ویندوز ۱۰ خواهد شد؟

ویندوز 10X به گونه‌ای طراحی نشده است که جایگزین ویندوز ۱۰ باشد. مایکروسافت می‌گوید امکان ارتقاء از ویندوز ۱۰ به ۱۰ ایکس وجود ندارد. ویندوز 10X ساخته شده است تا از تمام ویژگی‌های منحصر به فرد ارائه شده، تنها در محصولات دارای صفحه نمایش دوگانه مانند Surface Neo پشتیبانی کند.

تمام اطلاعاتی که برای شناخت ویندوز 10X به آن احتیاچ داریم ؛ جدیدترین سیستم‌عامل مایکروسافت چه ویژگی‌هایی دارد


ویژگی‌های ویندوز 10X

جهت‌های مختلف، طرح بندی متفاوت

به لطف شبیه ساز ویندوز 10X که مایکروسافت در دسترس قرار داده، ما اکنون می‌دانیم که حتی اگر این نسخه دیگری از ویندوز ۱۰ باشد، از لحاظ ظاهری و چیدمان صفحه تفاوت قابل توجهی با مدل‌های پیشین دارد. تغییرات کاملاً واضح نیستند، اما مطمئناً برای کاربران ویندوز یک تجربه کاملاً جدید خلق خواهند کرد. اما، آنچه واقعاً در مورد طراحی ویندوز 10X قابل توجه است، جهت‌گیری‌های آن است. مایکروسافت آن را به گونه‌ای طراحی کرده است تا یک رابط کاربری سازگارتر داشته باشد و با تغییر حالت دستگاه، جهت گیری خود را عوض کند.

به طور کلی باید به شما بگوییم که در هر مدل استفاده شما، صفحه نمایش به سازگارترین شکل در می‌آید. مایکروسافت نام این قابلیت را “چند وضعیت” یا “multi-posture” گذاشته است.

خداحافظ کورتانا

باید به طرفداران دستیار صوتی کورتانا بگوییم که باید با آن خداحافظی کنند، زیرا قرار نیست در ویندوز جدید مایکروسافت خبری از آن باشد. ما هنوز اطلاعات کافی درباره دلیل حذف یا امکان اضافه شدن دوباره این دستیار صوتی به ویندوز را نداریم، اما می‌دانیم که هم‌اکنون خبری از آن در ویندوز 10X نیست.

یک منو استارت جدید

مایکروسافت در حال طراحی مجدد تجربه منوی استارت در ویندوز 10X با تمرکز بر بهره‌وری است. این ویندوز دارای نوار جستجوی گسترده‌ای در سطح سیستم است که می‌تواند در جستجوی وب و شبکه برنامه‌های نصب شده نیز کاربرد داشته باشد.

تمام اطلاعاتی که برای شناخت ویندوز 10X به آن احتیاچ داریم ؛ جدیدترین سیستم‌عامل مایکروسافت چه ویژگی‌هایی دارد

لیست برنامه‌ها می‌تواند سفارشی سازی شود، با این امکان که کاربران بتوانند تنظیم کنند که برنامه‌ها در چند ردیف اول نشان داده شوند. ویندوز 10X همچنین از پوشه‌های برنامه در منوی استارت پشتیبانی خواهد کرد و به کاربران امکان می‌دهد چندین برنامه را در زیر یک پوشه درست مانند منوی Start موجود در ویندوز ۱۰، گروه بندی کنند.

یک Taskbar جدید

ویندوز 10X همچنین دارای نوار وظیفه سازگار است که بسته به فرم دستگاه یا علاقه کاربر، می‌تواند تغییر کند. این بخش می‌تواند یک تجربه جدید به کاربر در بخش Taskbar ارائه دهد.

تمام اطلاعاتی که برای شناخت ویندوز 10X به آن احتیاچ داریم ؛ جدیدترین سیستم‌عامل مایکروسافت چه ویژگی‌هایی دارد

تصاویر پس زمینه پویا

این مسئله هنوز به طور رسمی اعلام نشده است، اما ما می‌دانیم که ویندوز 10X از تصاویر پس زمینه پویا برخوردار است که بسته به عوامل مختلف، محتوا را تغییر می‌دهد. به عنوان مثال، ویندوز 10X از تصویر پس‌زمینه با منظره کوه استفاده می‌کند که دارای حالات صبح، بعد از ظهر، عصر و شب است که براساس زمان واقعی دستگاه شما تغییر می‌کند. هنوز مشخص نیست که چه تعداد از این تصاویر پس زمینه پویا در ویندوز 10X وجود خواهد داشت.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا