اخبارجهان

ال‌جی قصد دارد از طریق فروش پتنت‌های گوشی‌های هوشمند خود کسب درآمد کند

ال‌جی ضررهای ناشی از توقف تولید خط گوشی‌های خود را با فروش پتنت‌ها یا استفاده از فناوری آن‌ها برای توسعه‌ی لوازم هوشمند و محصولات اینترنت اشیا خود جبران می‌کند.

ال‌جی پس از چندین سال تلاش برای رقابت با شرکت‌های بزرگی مانند سامسونگ و اپل در بازار گوشی‌های هوشمند، سرانجام تسلیم شد و در آوریل ۲۰۲۱ با صنعت گوشی‌ موبایل خداحافظی کرد. این شرکت فضای تجارتی گوشی‌های هوشمند را «بیش از حد رقابتی» خواند و اعلام کرد که از این پس قصد دارد انرژی خود را در زمینه‌هایی دیگر مصرف کند.

ال‌جی بعد از تعطیلی خط تولید زیان‌ده گوشی خود تابه‌حال، عملکرد خوبی در بازار داشته و همین امر نشان می‌دهد که این تصمیم در جهت درستی گرفته شده است.

خروج ال‌جی از صنعت تولید گوشی‌های هوشمند، پتنت‌های زیاد بلااستفاده‌ای را برای این شرکت به جا گذاشت. این پتنت‌ها، حدود ۲۰ هزار حق ثبت اختراع را شامل می‌شوند که به شبکه‌های 4G و 5G و سایر فناوری‌های بی‌سیم مربوط هستند. این شرکت دیگر نمی‌تواند از این فناوری‌های ثبت‌شده در محصولات خود استفاده کند و تخمین زده می‌شود که تنها «نگهداری» این پتنت‌ها سالانه حدود ۱۶ میلیون دلار برای ا‌ل‌جی هزینه داشته باشد.

به گزارش Digitaltrends، این هزینه‌ی نجومی نگهداری، مدیریت ارشد ال‌جی را وادار می‌کند تا مجوز پتنت‌های ثبت‌شده را به دیگر برندهای گوشی‌های هوشمند واگذار کند. ال‌جی درحال‌حاضر قصد دارد شرکت اسپین‌آفی تأسیس کند تا این پتنت‌ها را به آن منتقل کرده و آن‌ها را به هر شرکت یا رقیب سابقی که مایل باشد، اعطا کند. ال جی همچنین به فروش برخی از پتنت‌های خود به شرکت‌های علاقه‌مند به خرید نیز اشاره کرد؛ از این شرکت‌ها خواسته می‌شود به کارکنان ال‌جی که در ثبت پتنت‌ها دست داشتند، غرامت پرداخت کنند.

برخی از این پتنت‌ها به دلیل اهمیت زیادی که دارند، تا جایی که امکان دارد دراختیار ال‌جی باقی خواهند ماند. درواقع، ال‌جی قبلاً اشاره کرده بود که قصد دارد از برخی پتنت‌های گوشی‌های همراه خود برای توسعه‌ی لوازم هوشمند و محصولات اینترنت اشیا استفاده کند. این شرکت کره‌ای اواخر سال گذشته نیز اعلام کرده بود که برخی از این پتنت‌ها به تسریع توسعه‌ی قطعات خودرو کمک خواهند کرد.

تصمیم ال‌جی برای اعطای مجوز یا فروش پتنت‌هایش از آن جهت جالب توجه است که چندین شرکت، ازجمله فولکس‌واگن، یک سال پیش، درست پس از تعطیل شدن کسب‌وکار موبایلی این شرکت برای خرید همین پتنت‌ها مراجعه کرده بودند. حالا باید دید که ال‌جی حالا برای فروش پتنت‌های بلااستفاده‌ی خود این شرکت‌ها را در نظر خواهد گرفت و این شرکت‌ها همچنان به خرید این پتنت‌ها علاقه‌ای دارند یا خیر.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا