اخبار

وزارت ارتباطات: ۴۰۰ گیگ از ظرفیت پهنای باند کشور قطع شده است

رئیس روابط‌عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دقایقی پیش اعلام کرد که از حدود ساعت ۱۸ امروز (۱۴ اسفند) ۴۰۰ گیگ از ظرفیت اینترنت بین‌المللی کشور قطع شده است.

«بنا به اعلام مرکز عملیات شبکه، ۴۰۰ گیگ ظرفیت که ازطریق شرکت روس تلکام و از مسیر کشور اوکراین تأمین می‌شود، از ساعت ۱۸ امروز ۱۴ اسفند قطع شده است.» به‌نظر می‌رسد شرایط جنگ بین روسیه و اوکراین این اختلال و قطعی را در مسیر فیبرنوری ایران به همراه داشته است. او تأکید کرده است که با‌توجه‌به تداوم اختلالات مسیر شبکه از اوکراین، وزارت ارتباطات در حال برقراری لینک‌های جایگزین ازطریق سایر مسیرهای بین‌المللی است.

این اولین‌بار نیست که در ۷ ماه گذشته مسیرهای فیبر نوری ایران در کشورهای مختلف قطع و باعث اختلال در سرویس اینترنت کاربران می‌شود. اولین‌بار اواسط آذر بود که معاون فنی شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد که ۴۳۰ گیگابیت از ظرفیت پهنای بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت به‌دلیل قطع فیبر دریایی متعلق به شرکت GBI در محدوده‌ی دریایی بین قطر و امارات دچار قطعی و اختلال شده بود.

در اواخر آذر نیز، مرکز عملیات شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد که ۳۰۰ گیگابیت از ظرفیت بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت که ازطریق روس تلکام تأمین می‌شود، از ساعت ۱۸:۳۰ (۲۸ آذر) قطع شده است. درنهایت، یک روز بعد از این اتفاق شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد که قطعی ۳۰۰ گیگ از ظرفیت بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت، مجدداً متصل شد. برای بار سوم نیز ۲۲ دی بود که باردیگر شرکت ارتباطات زیرساخت از قطع ۱۰۰۰ گیگ از ظرفیت بین‌‌الملل این شرکت خبر داد. در آن زمان، دلیل قطعی پیش‌آمده قطعی ۲ مسیر فیبر نوری در گرجستان از ساعت ۱۴:۳۰ عنوان شده بود.

روز گذشته، مشکل برق در یکی از اتاق‌های شرکت ارتباطات زیرساخت باعث آتش‌سوزی و قطعی و اختلال اینترنت برخی اپراتورها در چند ساعت متوالی شد که درنهایت بعد از چندین ساعت، این قطعی برطرف شد. بااین‌حال، شرکت ارتباطات زیرساخت در اطلاعیه‌ای روز گذشته (۱۳ اسفند) از تعمیر و نگه‌داری مرکز LCT تهران از ساعت ۲ تا ۶ بامداد شنبه ۱۴ اسفند خبر داد و اعلام کرد که این کار ارتباط اینترنت کشور را مجدداً با اختلال مواجه خواهد کرد و به‌تبع آن، سرویس‌های شرکت‌های زیرساختی همچون ابر آروان و… نیز در بازه‌ی ذکرشده تحت‌تأثیر قرار خواهند گرفت.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا