بازی هاتکنولوژی

راه کارهای افزایش کارایی لپ تاپ و کامپیوترهای خانگی و صنعتی

خلاصه نوشته
  • متن دلخواه
  • متن دلخواه
  • متن دلخواه
  • متن دلخواه

 

[padding top=”0″ bottom=”0″ right=”5%” left=”5%”]

افزایش سرعت لپ تاپ با چند راه حل ساده

افزایش سرعت لپ تاپ باتوجه به استفاده فراگیری که این روزها دارد و افزایش قیمت کاملا مشهودی که قدرت تعویض آن را از بسیاری از خانواده ها گرفته است، مسئله بسیار مهمی محسوب می شود که میتواند به خوانندگان زیادی یاری رساند، لذا در این مبحث به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت، امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شود.

افزایش سرعت لپ تاپ چه تغییراتی به همراه دارد ؟

افزایش سرعت لپ تاپ به عنوان وسیله مهمی که جای کامپیوتر های خانگی را آرام آرام میگیرد و بسیاری از کارهای ما به واسطه سهولت حمل و نقلی که دارد توسط آن انجام میشود مبحث مهمی است که از سه جنبه لازم دیدیم بررسی کنیم؛ جنبه اول از دیدگاه سخت افزاری است، جنبه بعدی دیدگاه نرم افزاری و جنبه سوم کارهایی جانبی است که برای افزایش سرعت لپ تاپ، لازم است.
قبل از هرچیز لازم است به دلایل کند شدن سرعت لپ تاپ بپردازیم تا پرداخت به راهکارهای افزایش سرعت آن راحتتر باشد.

کند شدن هارد دیسک و کاهش سرعت سیستم

* هارد دیسک در کند شدن سرعت لپ تاپ معمولا اولین متهم میباشد؛ زیرا هارد دیسکها معمولا عمر کوتاهی دارند و باید بعد از چند سال استفاده تعویض گردند. در کنار قدیمی شدن هارد دیسک شلوغ بودن آن نیز خود به کند شدن سرعت منجر میشود.
* رم متهم بعدی است که سبب کندی سرعت لپ تاپ میشود اگر حافظه رم شما پر شده باشد سرعت کم میشود.
* سیستم عاملها نیز نیاز به به روز رسانی دارند؛ قدیمی شدن سیستم عامل سرعت شما را کم و هنگ شدن را افزایش میدهد.

سرعت لپ تاپ

چگونه سرعت لپ تاپ را افزایش دهیم ؟

قبل از هرچیزی بهتر است بدانیم سرعت لپ تاپ به چه چیزی بستگی دارد. لپ تاپ معمولا بعد از 5 سال استفاده دچار مشکل کندی و هنگ شدن میشود؛ در درجه اول باتوجه به هزینه هایی که تعویض لپ تاپ و یا ارتقا سخت افزاری آن شما را دچار مشکل میکند، ابتدا سراغ کارهای جانبی که به افزایش سرعت لپ تاپ کمک میکند میرویم:

* افزایش سرعت لپ تاپ در ویندوز 10 با بستن برنامه های پرمصرف در Task Manager اتفاق خوبی است که برای دستگاه شما می افتد. برنامه های سنگین را با کمک Ctrl+Shift+Escape در Task Manager شناسایی و با فشردن End task ببندید. این برنامه ها حجم زیادی را در cpu به خود اختصاص میدهند و با رنگ غلیظ تری نسبت به بقیه در Task Manager قابل شناسایی هستند.
* استفاده از انیمیشنهای اضافی در ویندوز را کم کنید تا سرعت شما بهتر شود از مسیر ذیل میتوانید برای این کار استفاده نمایید.
Start/System/Advanced system settings/System Properties/ Advanced/
Performance / Settings/ Visual Effects/ Adjust for best performance / OK
* با مرور زمان فایلهای بسیاری در لپ تاپ شما ذخیره میگردد که به تعداد زیادی از آنها احتیاج ندارید و یا حتی تکراری هستند با پاک کردن این فایلها هارد خود را سبک کنید تا سرعتتان افزایش یابد. مابقی فایلهای باقیمانده را نیز در هاردتان به شرط اینکه SSD نباشد با defragmenting در مرکز هاردتان منظم و فشرده کنید.
* افزایش سرعت لپ تاپ ویندوز 8 و 10 با حذف نرم افزارهایی که برایتان دیگر کاربرد ندارد نیز اتفاق میافتد. به سراغ این برنامه ها بروید و آنها را حذف نمایید.
*به سراغ CPU هم میتوانید بروید و سرعت استفاده از پردازشگر را افزایش دهید. با کمک دکمه F2 یا Delete بسته به مادر برد سیستم خود به قسمت تنظیمات Bios بروید و مقدار Cpu Rate را تغییر دهید. البته به خاطر داشته باشید قبل از اجرای این دستور باید سیستم را مجدد راه اندازی کنید.
چگونه سرعت لپ تاپ را بالا ببریم

نرم افزارهای افزایش سرعت لپ تاپ

نصب بعضی از نرم افزارها هم به افزایش سرعت لپ تاپ، به شما کمک میکنند؛
Easy Duplicate Finder نرم افزار رایگانی است که به یافتن فایلهای تکراری و بلا استفاده کمک مینماید.
Wise Care 365 نرم افزار دیگری است که فایلهای اضافی رجیستری و تاریخچه مرورگر را پاک میکند.
CCleaner نرم افزار همه کاره است که فایلهای اضافه و اثرات مخرب برنامه ها را از بین میبرد.

تاثیر سخت افزار در افزایش سرعت لپ تاپ

از دیگاه سخت افزاری اگر بخواهیم سرعت لپ تاپ را افزایش دهیم تعویض هارد قدیمی با یک هارد SSD به جرات میتوان گفت افزایش سرعت شگفت آوری را به ارمغان می­آورد. رم خود را با رمی با ظرفیت بیشتر عوض کنید تا پردازنده کمتر به سراغ اطلاعات موجود در هارد درایو برود؛ در نتیجه سرعتتان بیشتر شود.

در صورتی که راه حل های بهتری سراغ دارید، لطفا تجربیات خود را با دیگر کاربران استوک تاپ در نظرات این مطلب به اشتراک بگذارید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا