اخبارتکنولوژی

TSMC در فوریه ۲۰۲۲ رکورد فروش خود را شکست

تقاضای فراوان برای پردازنده‌ها و پردازنده‌های گرافیکی و گوشی‌ها در سال ۲۰۲۲، اولین ماه سال جدید میلادی را به بهترین ماه برای TSMC ازنظر رکورد فروش تبدیل کرد.

تولیدکننده‌ی تایوانی نیمه‌هادی، TSMC، گزارش اولیه‌ی درآمد سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۲ خود را امروز، ۱۱ مارس ۲۰۲۲ (۲۰ اسفند ۱۴۰۰)، منتشر کرد. فروش ماه فوریه‌ی بزرگ‌ترین فاندری نیمه‌هادی جهان حدود ۵٫۲ میلیارد دلار گزارش شده است.

۵٫۲ میلیارد دلار برای سه‌ ماه بیشترین رقم ثبت‌شده‌ی TSMC محسوب می‌شود. فروش ماهانه‌ی این شرکت درمقایسه‌با ماه گذشته (ژانویه‌ی ۲۰۲۲) ۱۵ درصد کاهش یافته است که می‌توان دلیل آن را تعطیلات سال نو قمری عنوان کرد.

TSMC Revenue

بااین‌حال، فروش سه‌ماهه‌‌ی TSMC درمقایسه‌با بازه‌ی زمانی مشابه در سال گذشته ۳۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد. این شرکت در دو ماه اول سال ۲۰۲۲، مجموع فروشی برابر با ۵٬۲ میلیارد دلار را ثبت کرده است که درمقایسه‌با سال گذشته ۳۶٫۸ درصد بیشتر است.

TSMC انتظار دارد فروش ماه مارس نیز درمقایسه‌با همین ماه در سال گذشته افزایش یابد؛ ازاین‌رو، پیش‌بینی درآمدی خود را به‌گونه‌ای تنظیم کرده است که فروش ۱۶٫۶ میلیارد دلاری سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۱ را به ۱۷٫۲ میلیارد دلار در سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۲ برساند.

به‌گزارش Techspot، این شرکت در دو سال گذشته به‌واسطه‌ی تقاضای بی‌وقفه برای تراشه‌هایی که با فرایند پیشرفته‌‌ ساخته شده‌اند، عملکرد مالی چشمگیری داشت و در اوایل سال جاری نیز، وعده داد که بین ۴۰ تا ۴۴ میلیارد دلار برای ارتقای ظرفیت تولید خود در سال ۲۰۲۲ هزینه خواهد کرد.

حدود ۲۶ درصد از درآمد TSMC از سفارش‌های اپل تأمین می‌شود. برای مثال، تراشه‌ی M1 Ultra اپل که اخیراً معرفی شد، نتیجه‌ی همین همکاری کوپرتینویی‌ها با TSMC است. اپل بزرگ‌ترین مشتری‌ تولیدکننده‌ی تایوانی نیمه‌هادی است که از جدیدترین لیتوگرافی نانومتری این شرکت و تراشه‌ی پیشرفته ۲٫۵ بُعدی اینترپوزر Chip-on-Wafer-on-Substrate آن برای کاربردهایی با کارایی بالا استفاده می‌کند.

tsmc-lithography

این فاندری به‌دلایل زیادی به آینده خوش‌بین است: از یک سو، انویدیا برای استفاده از ظرفیت ۵ نانومتری آن ۱۰ میلیارد دلار هزینه کرده است و از سوی دیگر، لیتوگرافی ۳ نانومتری آن نیز امیدوارکننده به‌نظر می‌رسد و کوالکام قصد دارد از آن برای تراشه‌های سری ۸ اسنپدراگون آینده‌ی خود استفاده کند.

TSMC قصد دارد قیمت ویفرهای ۷ نانومتری و ۵ نانومتری خود را برای مشتری‌هایش در سال جاری افزایش دهد و احتمال می‌رود کمترین افزایش قیمت برای اپل اعمال شود. افزایش قیمت برای سایر شرکت‌ها از سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۲ و بین ۱۰ تا ۲۰ درصد اعمال می‌شود و TSMC‌ انتظار دارد در سال پیش‌رو بتواند درمقایسه‌با سال گذشته ۲۵ تا ۲۹ درصد افزایش درآمد داشته باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا